HABERLER
http://www.atafreight.comtrees-for-the-future.png
Apr 5, 2021

ATA Freight’in Trees for the Future'a (TREES) Verdigi Destek Dünya Genelindeki CO2 Emisyonlarinin Azalmasina Yardim Ediyor,

Lider global lojistik ve tasimacilik hizmetleri saglayicisi ATA Freight, dünyamizi korumak, insanlarin dogal kaynaklarimiz üzerindeki etkilerini azaltmak ve açlik ve yoksullugun ortadan kaldirilmasina yardim etmek için üzerine düseni yapiyor. Çevreye ve sosyal konulara duyarli olan sirket, 501(c) (3) çiftçileri arazilerini islah etme konusunda egiterek açliga ve yoksulluga son verme misyonuyla hareket eden kâr amaci gütmeyen kurulus Trees for the Future'in (TREES) çalismalarina uzun süredir destek veriyor. 2020 yilinda ATA Freight, TREES Adopt a Project kapsaminda Senegal'in Kaffrine bölgesindeki Missirah köyünde Kaffrine 7 Orman Bahçesi (Forest Garden) Projesini yürüttü. ATA Freight, 100.000 agacin dikilmesine ve 40 dönüm arazinin agaçlandirilmasina destek verdi. Böylece sirket, önümüzdeki 20 yil içinde CO2 emisyonunun 5.786 ton azalmasina yardimci olacak.


Bu örnek, ATA Freight'in TREES Orman Bahçesi programina verdigi destek uygulamalarindan yalnizca biri. ATA Freight COO'su Mert Göker, ATA Freight'in TREES kurulusuna 2011 yilindan bu yana destek faaliyetleri düzenledigine dikkat çekiyor. ATA Freight'in bu faaliyetleri sonucunda toplam 167.000 agaç dikildi. Bu da CO2 emisyonunun 9.662 ton azalmasi demek. Ayrica sürdürülebilir çiftçilik sistemlerinde gerçeklestirdigi agaç dikme faaliyetleriyle, çiftçilik yapan 534 aile üyesinin daha iyi bir yasama kavusmasini sagladi.


Göker "2020, dünyamizin degisen iklim kosullarina ve bu degisimin kendini dünya genelinde nasil gösterdigine iliskin çesitli örnekler barindirmasi dahil birçok bakimdan esi benzeri olmayan bir yildi," ifadesinde bulundu.


"Bu sene çok sayida kasirga, kontrol edilemeyen orman yangini, buzul erimesi, tsunami ve birçok felaket meydana geldi," diyerek konusmasina devam etti. "Bilim insanlari bu olaylarin çogunu, dogal kaynaklarimizin yeterli korunmamasinin bir göstergesi olan küresel isinmaya bagliyor. TREES toplulugunun bir parçasi olmaktan büyük gurur duyuyoruz. Topragin verimliligini artirarak, su yönetimini iyilestirerek, iklim sorununu hafifleterek ve iklim adaptasyonunu çogaltarak çevresel faydalar sunan ve yoksul toplumlardaki bireylerin çiftçilik yapmalarina ve geçinmelerine imkan saglayan agaç dikme programina yürekten inaniyoruz. Böylece, bu kisilerin çocuklarinin ve gelecek nesillerin ögrenim görmeye ve toplumlarina katki saglayan bireyler olmalarina yönelik daha büyük firsatlar kazanmalari amaçlaniyor."


Bir Orman Bahçesi, 20 yilda CO2'nin dönüm basina 144,64 ton azalmasini sagliyor. Ortalama bir Orman Bahçesi büyüklük olarak bir dönüm olup bir çiftçi/çiftçilik yapan bir aile, yaklasik 2500 agaç içeren bir Orman Bahçesine bakabilir. Bir Orman Bahçesi olusturmanin maliyeti 800$. Bu tutar tohumlarin, fidelerin içine konuldugu toprakta çözünebilir fidan posetlerinin ve temel agaç dikme araçlarinin (ör. el arabasi, kürek, çapa, su kabi ve budama makasi) maliyetleri ile sahada çalisacak kisilerin egitim maliyetini içerir. Orman Bahçesi ayrica yerel gida güvenliginde, havza yönetiminde, ormanlarin tahrip edilmesinin ve biyolojik çesitlilik kaybinin önlenmesinde ve kimyasal gübrelerin ve tarim ilaçlarinin yok edilmesinde rol oynar.